Hosting a domény

Co je to doména?

Doména je Vaše unikátní adresa na internetu. Registrací domény si zajistíte svůj název na internetu. Podobně, jako při zápisu jména firmy do obchodního rejstříku, nebo registrací ochranné známky. 
Například tyto stránky mají doménové jméno WWW.CHCISTRANKY.EU

Doména by měla být:

 • Vycházející z názvu společnosti nebo z názvu produktu.
  Například www.produkt.cz nebo www.firma.cz
 • Unikátní a nezaměnitelná.
  Vyhněte se možnosti záměny s jinou již existující doménou.
 • Dobře zapamatovatelná, krátká.
  Ideálně jednoslovný nebo maximálně dvouslovný název. Čím kratší, tím lepší. Vyvolávající vhodné asociace. Měla by utkvět v paměti.
 • Snadno vyslovitelná.
  Tak aby se dobře vyslovovala například po telefonu, reklamou v rádiu. Aby nedocházelo k “přebreptům” a nebylo nutné jí hláskovat nebo opakovat. Nevhodná jsou slova hůře vyslovitelná nebo cizojazyčná. Nejlépe když se stejně píše i čte.
 • Gramaticky správná.
  Bylo by nemilé, mít hned při začátku chybu která by odradila už při pohledu na název stránek. Například www.komynikpepa.cz
 • Raději bez pomlček.

  Návštěvníci si při psaní adresy mohou usnadnit psaní. Pokud zadají adresu bez pomlček a vy máte adresu s pomlčkami, snadno skončí u konkurence. V lepším případě je tedy vhodnější mít obě varianty.

 • S klíčovým slovem v názvu.

  Může být. Většinou se dobře pamatuje. Vliv na SEO optimalizaci je ale zanedbatelný. Naopak, nehodí se při dalším rozšiřování stránek o nové možnosti.

Struktura doménového jména:


V českém prostředí se nejčastěji používá doména CZ, čímž její majitel dává najevo, že stránky jsou určené pro české návštěvníky. Není to ovšem žádný předpis nebo pravidlo, pokud chcete mít doménu jinou než CZ, můžete ji pochopitelně mít.

Z “koncovek” (domén 1. řádu) můžete vybírat:

 • Národní = CZ, SK, EU, DE, RU, PL
 • Pro určité typy objektů = COM, BIZ, NET, ORG, NAME, INFO, MOBI
  .COM – pro komerční (ziskové) organizace (commercial)
  .BIZ – pro obchod (business)
  .NET – pro organizace zajištující provoz sítě (network)
  .ORG – pro neziskové organizace (organization)
  .NAME – pro osobní stránky jednotlivců
  .INFO – pro servery s informacemi (prakticky neomezené využití)
  .MOBI – pro poskytovatele mobilních produktů (mobile)
 • Zájmové = BABY, BAR, BEAUTY, BIKE, BEER, CAFE a velmi mnoho (tisíce) dalších!!!

Vaše stránky se tak mohou jmenovat například  WWW.SUPER.BAR nebo WWW.BEZVA.FILM nebo WWW.SALON.BEAUTY… fantazii se meze nekladou.

Jestli je doména volná si můžete jednoduše ověřit ZDE 

Co je to hosting?

Hosting je služba, kterou si pronajímáte “vlastní místo na Internetu“, potřebné pro provoz vlastních web stránek. Poskytovatel Vám webhostingovou službou pronajímá část svého zázemí a umožňuje Vám tak na Internetu působit.


Podle čeho si vybrat webhosting?

Na internetu dnes najdete širokou nabídku hostingových služeb pro Vaše internetové stránky. Každý webhosting je ale jiný a ne každý se za nízkou cenu vyplatí. Nenechte se napálit levným hostingem a vybírejte podle parametrů a podle toho co doopravdy potřebujete a reálně využijete.

 • Cena
  Cena je pravděpodobně tím prvním faktorem podle kterého se obvykle zákazník rozhoduje. Ne vždy se ale vyplatí koukat jen na nejnižší cenu. Ceníky si čtěte vždy velmi pozorně. U levných hostingů se můžou malým písmem schovávat například poplatky za obnovu dat ze zálohy. 
 • Slevy
  Velmi málo firem si cení stálých zákazníků a nabízí nějaký bonus. Vyplatí se hledat ty, kteří dají například slevu při objednání na delší období než 1 rok.
 • Prostor
  Jak objemné stránky chcete provozovat? Pro běžné firemní stránky stačí řádově stovky MB. Pokud chcete provozovat web s velkým množstvím videí či fotek, pak je potřeba místo v řádu jednotek až desítek GB.
 • Rychlost
  Rycjlost načítání stránek je velmi důležitá. Vždy záleží na tom jestli Vaše stránky poběží na svižném serveru. Pokud se stránky načítají dlouho, návštěvník Vám uteče. Vybírejte hosting s Memory limitem 128MB a více. 
 • Technická podpora
  Rychlost odpovědi z technické podpory je také důležitá. Pokud máte problém, tak rozhodně nechcete čekat až Vám někdo odpoví až za pár dní . Rychlá a vstřícná  podpora je základ.
 • Reference
  Určitě se vyplatí pročíst pár diskusí, kde se povětšinou dá udělat obrázek o firmě nabízející konkrétní hosting. 
 • Dostupnost
  Dostupnost je sice důležitý parametr, ale dnes je naprostá většina hostingů natolik kvalitních, že nemá cenu řešit jestli má 99,99% nebo 99,98%.
 • Zabezpečení
  Levný hosting zpravidla bezpečnost moc neřeší. Solidní hosting na bezpečnost dbá a řeší ji proaktivně.
 • Zálohování
  Rozhodně nepodceňovat možnost obnovy dat ze zálohy. Určitě se vyplatí jít tam, kde se za obnovu dat neplatí a obnova jde udělat na pár kliknutí z administrace.
 • FTP
  Vyplatí se vybírat tam, kde nabízejí neomezený počet FTP účtů s možnosti nastavení přístupů jednotlivých účtů jen do určitých adresářů.
 • Emaily
  Pozor na limity a skryté poplatky za navýšení. Neomezené počty a velikosti emailových schránek už jsou běžným standartem. POP3/POP3S/IMAP/IMAPS
 • Databáze
  Při provozování více webů už je nutnost mít i více databází. Pokud hosting nabízí jen jednu databázi, tak na Vás zbytečně šetří. 
 • Multihosting
  Velká výhoda pro ty co plánují provozovat více webů a nechtějí platit hosting pro každý web zvlášť.

TIP!! Doporučuji výtečný a spolehlivý hosting od Blueboardu. Pokud si ale vyberete hosting od jiného poskytovatele, tak Vám samozřejmě stránky spustím i jinde.
Další poskytovatele naleznete níže, výběr je jenom na Vás. Majitelem domény a hostingu jste VŽDY Vy. Po dokončení projektu dostanete veškeré přístupové údaje.

Zeptejte se na to, co Vás zajímá. Napište si o nezávaznou cenovou nabídku.

Vaše jméno

Váš email (vyžadováno)

Vaše telefonní číslo

URL adresa Vašich stránek

Vaše poptávka, dotazy

captcha

Kontakt, dotazy, poptávky.